"Daha küçük bir daire olan bir bahçeyi, yine, yüz defa, bin defa kudretle doldurup hikmetle boşalttırıyor." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir bahçedeki bütün sebzelerin ve meyvelerin yaratılmalarında hikmetle kudret birlikte seyrederler. Ancak, bir ağacın meyvelerle doldurulmasında kudret daha fazla nazara çarpar, şu var ki, ağacın bütün meyveleri birlikte yaratıldıkları halde tüketilmeleri bir anda ve birlikte olmaz. İhtiyaç oldukça kademeli olarak tüketilir. Onun için tüketimde hikmet ifadesi kullanılmıştır.

Sebzelerde durum farklıdır. Bir bahçeden, sebzenin cinsine göre, bir mevsimden birkaç defa mahsul alınabilmektedir.

Tümünü birlikte düşündüğümüzde o bahçenin devamlı olarak değişim gösterdiğini, dolup boşaldığını görürüz. Bir fabrikanın mamulleri tüketildikçe yenilerinin imal edilmesi gibi, her bir bahçe, her bir ağaç bir fabrika gibi çalışmakta, o görünmeyen tezgâhlardan o kudret mucizeleri daima alınmakta, Rezzak ismi bu farklı ayinelerde tecellisini devam ettirmektedir. Biz bir elma ağacını seyrederken o elma fabrikasının sadece dış duvarlarını seyretmiş oluruz. O fabrikanın içinde ne gibi faaliyetler olduğunu görümeyiz. Üstat hazretleri bir risalesinde ağaçların dış yüzlerinin Zahir isminden, içlerinde işleyen tezgâhların ise Batın isminden haber verdiklerini nazara verir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...