"Demek, her bir eserim birkaç asrın fezlekesi ve Kürt tâifelerinin tabiatlarının enmûzeci ve gâyet muhtelife etvârımın nümûnesi olduğundan, hakikî intizamı onda aramak abestir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her dönemin kendine özgü bir gereği ve ihtiyacı olduğu gibi, her dönemde de her kavim ve toplumun kendine özgü durumları ve ihtiyaçları olabilir. Bu yüzden dönemin ve o dönem içindeki toplumların farklı ihtiyaçlarına göre söylenmiş sözlere bakarak, sözü söyleyeni tutarsız ve kendi ile çelişiyor şeklinde değerlendirmek yanlış ve yersiz bir davranış olur.

Demek her bir eserim birkaç asrın fezlekesi ve Kürd taifelerinin tabiatlarının enmûzeci ve gayet muhtelife etvarımın numunesi olduğundan, hakiki intizam onda aramak abestir.”(1)

Bir asır için çıkarılan bir fezleke başka bir asır için çıkarılan fezleke ile örtüşmezse, bu, fezlekeyi çıkaran kişi ile değil asırların değişmesi ile ilgili bir durum oluyor. Kürtlerin farklı aşiretleri arasında söylenmiş tespitlerin birbirine muhalif olması ya da tam bir uyum içinde olmaması söyleyenle ilgili değil, söylenen aşiretlerin farklı yapıları ile ilgilidir.

Dolaysı ile bu incelikleri dikkate almadan Üstad'ın sosyal yapılarla ilgili söylediği farklı, bazen de birbirine ters gibi duran düşüncelerini, düzensiz ve insicamdan yoksun diye yaftalamak yanlış ve yüzeysel olur.

(1) bk. Münâzarat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...