"Derd-i maişet sersemliğiyle, ekser halk ahiret işlerine ikinci derecede bakmalarından, ehl-i dalalet istifade edip onları avlıyorlar. Risale-i Nur şakirtleri kanaat ve iktisat düsturlarıyla bu manevi hastalığa da mukabele ederler..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Derd-i maişet sersemliğiyle, ekser halk ahiret işlerine ikinci derecede bakmalarından, ehl-i dalalet istifade edip onları avlıyorlar. Risale-i Nur şakirtleri kanaat ve iktisat düsturlarıyla bu manevi hastalığa da mukabele ederler inşaallah." (Kastamonu Lahikası, 108. Mektup)

İnsanları geçim sıkıntısına düşüren ana sebepler, israf ve kanaatsizliktir. Yani gereksiz ve yalancı ihtiyaçlar ve bunları elde etmek için gösterilen aşırı hırs ve meşgaledir.

Bu iki hastalığın reçetesi ise, iktisat ve kanaattir. İktisat gereksiz harcama ve israftan kaçınmak, kanaat ise gereksiz ve yalancı ihtiyaçlardan uzak durmaktır. Bu iki reçeteyi uygulayan adam kalbini ve ruhunu geçim derdi ile boğdurmaz. Bütün enerji ve dikkatini dünyaya çevirmez, ahireti ve Allah’ı düşünmeye fırsat bulur.

İnsanların büyük çoğunluğu iktisat ve kanaat üzere yaşamadığı için, dünya ve geçim derdine düşmüşler. Maalesef ahireti ikinci ve üçüncü sırada görüyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...