"Risale-i Nur’un şakirtleri, iktisat ve kanaat ve tevekkül ve kısmetine rıza gibi, Risale-i Nur’un dersinden aldıkları izzet-i imaniye, inşallah onları riyadan ve dünya menfaatleri için hodfuruşluktan men eder." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İkinci Sebep: Hırs ve tamah, za’f-ı fakr noktasında teveccüh-ü nası celbine medar riyakârane vaziyet almaya sevk ediyor.

Risale-i Nur’un şakirtleri, iktisat ve kanaat ve tevekkül ve kısmetine rıza gibi, Risale-i Nur’un dersinden aldıkları izzet-i imaniye, inşaallah onları riyadan ve dünya menfaatleri için hodfuruşluktan men eder." (Kastamonu Lahikası, 115. Mektup)

İktisat, gereksiz harcamalardan ve israflardan kaçınmaktır ve insanın geçim yükünü hafifletir. Kanaat ise ihtiyaçları azaltıp temel seviyeye çekiyor ve böylece israfın temelini kazıyor. Tevekkül de her türlü rızkın Allah’tan geldiğine iman edip sebepler karşısında alçalmaya gerek olmadığını insana bildiriyor.

Bu üç vasfı kalbinde ve hayatında barındıran birisi, insanlara ve sebeplere karşı gösteriş yapmaktan, el açmaktan, onlara karşı dilenmekten, alçalmaktan koruyup insanca ve aziz bir şekilde yaşama fırsatı verir. Aksi durumda riyakâr, menfaatçi ve zelil bir insan olur.

İlave bilgi için tıklayınız:

- İKTİSAT VE KANAAT.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...