Block title
Block content

Dokuzuncu Söz, Beşinci Nükte'deki Mağrib (Akşam) vaktini açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mağrib vaktinde ki, o zaman hem kışın başlamasından yaz ve güz âleminin nazenin ve güzel mahlûkatının veda-yı hazinânesi içinde gurub etmesinin zamanını andırır. Hem insanın vefatıyla bütün sevdiklerinden bir firâk-ı elîmâne içinde ayrılıp kabre girmek zamanını hatırlatır. Hem dünyanın zelzele-i sekerat içinde vefatıyla, bütün sekenesi başka âlemlere göçmesi ve bu dar-ı imtihan lâmbasının söndürülmesi zamanını andırır, hatırlatır ve zevalde gurub eden mahbuplara perestiş edenleri şiddetle ikaz eder bir zamandır."(1)

Gün bazında akşam vakti, günün bitmesi ile karanlığın çökmesini ifade ediyor.

Mevsim bazında, yaz ve güzün bitip kışın gelmesini ve bütün börtü böceğin bitki ve çiçeğin ölmesini ifade ediyor ki bu insana hüzün veriyor.

İnsanın ömür bazında, vefatını ve kabre girmesini temsil eden bir vakittir. Evet, akşam vakti insanın ömür sermayesinin bitip bütün dost ve ahbaplarından ayrılması anımsatıyor.

Dünyanın ömrü bazında ise, kıyamet vaktini temsil ediyor. Evet dünya da aynı insan gibi miadını doldurduğunda  ölümü tadacak ve içindekileri ahirete boşaltacaktır.

İşte akşam vakti ve bu vakitte kılınan akşam namazı böyle azim ve büyük değişimlerin simgesi ve hatırlatıcısıdır. İnsan bunları düşünüp bu dehşetli değişimlerin azap ve acısından kurtulmak için namaz ile Allah’a iltica etmesi gerekir.

(1) bk. Sözler, Dokuzuncu Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

nurcu56
Maşaallah çok güzel cevap, Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...