"Dua bir sırr-ı azîm-i ubûdiyettir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dua eden adam acizliğini, fakirliğini, kusurunu anlayıp; aciz olmayan, fakir olmayan, kusurdan mukaddes olan Allah’a yönelir ve ona arz-ı ihtiyaçta bulunur ki bu tavır kulluğun ve ibadetin özü ve esasıdır.

Yani, dua insanın Allah karşısında acizliğini ve fakirliğini anlayıp ona müracaat ederek, ihtiyaçlarını ondan talep etmesidir ki bu Allah’ın hoşuna ve rızasına giden bir şuunattır. Bu yüzden Allah duada ileri giden kullarını çok sevmiş ve taltif etmiştir. Biz de Allah tarafından sevilip taltif edilmek istiyorsak, dua ile Ona halimizi arz etmeliyiz ve ubudiyetin bu büyük sırrına erişmeliyiz.

Aciz ve elinden hiçbir iş gelemeyen bebek, nasıl ihtiyaçlarını ve arzularını anne ve babasına ağlamak ile bildirir ise, aynı şekilde şu kainat beşiğinde aciz ve elinden hiçbir şey gelmeyen insan da meramını ve arzularını dua vasıtası ile Rabbine bildirir. Rabbimizin, dualarımızı işitip bize karşılık vermesi ve bizi ciddiye alıp kendine muhatap yapması, kainatta en büyük hakikattir.

İşte dua, Allah ile insan arasında böyle en büyük bir iletişim en tatlı bir diyalogdur. Aynı zamanda tevhidin en parlak bir göstergesidir. Zira cansız ve elinden hiçbir şey gelmeyen şeylere ne kadar seslensek ve yalvarsak bizi asla işitip bizimle muhatap olamazlar. Zaten onlar da bizim gibi miskin ve aciz mahluklardır.

İnsan, Allah’ın sonsuz sıfatları ile her şeyi kuşattığını ve her şeyden haberdar olup her muhtacın sesini işittiğini, ancak dua ve ibadet vasıtası ile idrak edebilir. Dua ve ibadeti terk eden birisi, hakikat noktasında sağır ve ürkütücü bir karanlığın içindedir demektir.

İşte duanın içindeki bu manalar, duanın büyük sırlarıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

şehrayin
insanlar psikoloklar psikiytristler beni dinlesin diye para veriyorlar cenabı hak bana dua edin diyor benimle konuşun diyor bizi ücretsiz dinliyor ve istediğimiz şeyleride veriyor üstelik bizden bi ücrette talep etmiyor
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...