"Dünyaya ait faydalar ve menfaatler o ubudiyete, o virde veya o zikre illet veya illetin bir cüz’ü olsa, o ubudiyeti kısmen iptal eder. Belki o hâsiyetli virdi akîm bırakır, netice vermez." dualar dünyevi istekler için okunmaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünyevi musibet ve sıkıntılar duanın vaktidirler. Bizim dua etmemizi ihtar eden saikler hükmündedirler. Tıpkı akşam vaktinin, akşam namazına alem ve sembol olması gibi. İbadetlerin yapılmasında bu gibi alem ve semboller olmaz ise, insanlar nasıl ve ne zaman ibadet edeceğini bilemezlerdi. Onun için dua ve ibadetlere alem ve sembol olan dünyevi sıkıntı ve belalar, ya da diğer durumlar, ibadete hakiki sebep olamazlar. Olur ise ihlası kırar ve zedeler. O ibadet Allah için olmaz.

İnsan, niyetinde daima Allah rızasını gözetmelidir. Bu niyete başka şeyler sızarsa, ibadetin ruhunu kaçırır ve bozar.

Diğer dünyevi hikmet ve faydalar ise, ibadete şevki ve gayreti artırmak için araç olarak kullanılabilir. Niyete gerçek sebep olmamak kaydı ile. Ben, namazı bedene sıhhat versin diye kılsam, bu namaz batıl olur. Ben yağmur getirmek için, yağmur duasına gitsem, bu da yanlış olur. Zira yağmursuzluk, yağmur duasının bir vaktidir. Ama bunun neticesinde sen niyetine esas ve gerekçe yapmadığın halde, Allah yağmuru verirse, bu da bir ikramdır, şükür ister. "Ben şu ibadetin yüzde yetmişini Allah için, kalan yüzde otuzunu da şu dünyevi faydası için yapıyorum." desen, nasıl çirkin ve esassız olur, anlarsın. Ama "Ben şu ibadeti tamamen Allah için yapıyorum, dünyevi hikmet ve sebeplerini de onun alemi ve sembolü, yani vakti olarak görüyorum." desen; Allah’ın rızasına uygun hareket etmiş olursun.

Üstad'ın okuduğu Yasin, yağmuru yağdırmak için değil, yağmursuzluk, Yasin için vakit olduğundan okuyor. Dünyevi talepleri sıralarken, niyete esas yapmamak kaydı ile lafzen söylemekte bir sakınca yoktur.

Dünya menfaati ile, Allah için yapmak manası kalp ve niyette cem olmaz, ama lafız olarak ağızda cem olabilir. İbadet ve dualara takılan dünyevi fayda ve hikmetler ise zayıf olan insanları teşvik ve ibadete alıştırmak için kullanılabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nurkolik
Allah razı olsun iyiki var bu site anladım inş.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...