"Eğer bir adamın iyilikleri fenalıklarına kemmiyeten veya keyfiyeten ziyade gelse, o adam muhabbete ve hürmete müstehaktır." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Birilerini aşırı seven onun hiç bir yanlışını görmediği ya da görmek istemediği gibi, bir kimseye düşman olan kişi de inadından, kin ve nefretinden, onun hiç bir doğrusunu görmüyor ya da görmek istemiyor. İnat, haset, hırs, önyargı, tarafgirlik, makam sevdası ve dünyevî menfaat gibi şeyler hâdiseleri ve kişileri insafla ve hakkaniyetle değerlendirmeye manidir. Zira muhabbetin de inadın da gözü kördür.

Her insanın noksan tarafları, hataları, kusurları olduğu gibi, sevilmeye layık iyi yönleri ve güzel hasletleri de vardır. Unutulmamalıdır ki, hiçbir insan kusursuz ve mükemmel değildir, olamaz da. Bunun içindir ki, "Hatasız dost arayan, dostsuz kalır" sözü darb-ı mesel olmuştur.

Bu bakımdan, bir insanın birkaç hatasından dolayı veya bize göre yanlış olan bazı davranışlarından ötürü, onun güzel yönlerine bakmamak, iyiliklerini hiçe saymak, güzel meziyetlerini dikkate almamak, düşmanca bir tavır almak, ne insafa ne vicdana sığar ne de Kur’ân ve sünnetin ölçülerine uyar. Sevdiklerimizi hatalarıyla sevmek, düşmanımız bile olsa onun güzel yanlarını görüp takdir etmek şuurlu ve insaflı Müslüman’ın şiarıdır.

"Mü’min, kardeşini sever ve sevmeli. Fakat fenalığı için yalnız acır. Tahakkümle değil, belki lütufla ıslahına çalışır." (Mektubat)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Adem68474

Kemiyet ve keyfiyete hasenat noktasında nasıl misal verilebilir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Keyfiyetli bir iyilik yani Allah’ın rızasına tevafuk etmiş bir iyilik kemiyet açısından bin tane kötülüğe galip gelebilir. Allah sayı çokluğuna değil amelin ihlas ile yapılıp yapılmadığına bakıyor. İhlasla yapılan bir gram amel ihlassız tonlarca amelden daha faziletli daha kabule şayan oluyor.

Öyle ki bazen ihlaslı bir amel insanın kurtulmasına bile vesile olabilir burada keyfiyet esas oluyor.


 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...