"Rahat-ı kalbi için mazlumun istihkak-ı darbe arzu ediyor. Hem bahane buluyor belki der müstehaktır. Madem o sefil güneş ona vermiyor, neden gölge ediyor." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Rahat-ı kalbi için mazlumun istihkak-ı darbe arzu ediyor,
Hem bahane buluyor belki der müstehaktır,
Madem o sefil güneş ona vermiyor, neden gölge ediyor."(1)

Zalim zulüm ederken, vicdanını rahatlatmak için türlü bahaneler arar. Bazen öyle bahaneler bulur ki, bu bahanelere "sudan bahaneler" denilir. "Güneş bile onu gölgelemiyor ise, benim onu ezmem gayet yerindedir." diyerek, zulmünü kendi aleminde meşrulaştırır.

Halk arasında duymuşuzdur, zayıf çaresiz birisini görünce ona yardım etmek yerine, "Bu hâle düştü ise, demek buna müstahaktır." derler. Halbuki kader onu o hâle sokuyor ki sen onun imdadına yetiş, ona yardım et insanlığındaki cevherleri yeşert.

Zalim aksi bir yorumla zulmüne bahane buluyor. Bu insana felek gülmemişse, Allah seni yardımına koşman için davet ediyor. Sen de yardım etmiyorsan, hiç olmazsa gölge etme...

(1) bk. Asar-ı Bediyye, Lemeât, İttihat Yay. İstanbul 2002, s. 709.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ayşe İkra Mermer
“Müminlerin En Faziletlisi, Ahlâken En Güzel Olanıdır.” ( Hadis-i Şerif)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mollakafası

İnsanın hakiki manada zulmedebildiği tek şey kendi nefsi. Hakkı kabul etmeyerek nefsine zulmetmesi neticesinde kuvve i gadabiyesi olan insan bizim zulum dediğimiz şeyi tabii oşarak, Hikmet gereği yapıyor ama esas zulum kendi nefsine yaptığı. Halkı şer şer değil kesbi şer şerdir. 

İnsan kendine zulmederken, hakkı kabul etmek istemezken de kendince haklı nedenler buluyor. Mesela kader beni peygamber olarak yaratmamış o halde benim şu şu işleri yapmam müstahak. Halbuki bu kişinin nefsine zulmetmek için bulduğu bir bahane. Bu meseleye dikkat etmek gerek. Nitekim her birimiz peygamber gibi yaşamakla mükellefiz. 

 

***Yanlış bir düşünce varsa doğrusunu öğretin inşallah. ***

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...