"Eğer muharrik veya müreccih, siyasetçilik veya tarafgirlik ise, tehlikedir. Birincisi hatâ da etse, belki ma'fuvdur. İkincisi isabet de etse, mes'uldür." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dediler: Dinsizliği görmüyor musun, meydan alıyor. Din namına meydana çıkmak lâzım."

"Dedim: Evet, lâzımdır. Fakat kat'î bir şartla ki, muharrik, aşk-ı İslâmiyet ve hâmiyet-i diniye olmalı. Eğer muharrik veya müreccih, siyasetçilik veya tarafgirlik ise, tehlikedir. Birincisi hatâ da etse, belki ma'fuvdur. İkincisi isabet de etse, mes'uldür."(1)

Siyasi ve tarafgirlik duygusu ile dinsizlere meydan okumak ya da onların tekelinde olan devlete isyan etmek, başarı gösterse de zarar, başarısız olsa da zarardadır. Çünkü bu başarının arkasında samimi din duygusu değil, siyasi ve tarafgirlik düşüncesi yatmaktadır ki bunun Allah katında bir değeri bir kıymeti bulunmuyor. Üstelik ubudiyet açısından bu mülahaza riyakarlık kapsamına giriyor.

Bu yüzdendir ki dinsizler bu düşüncede olan siyasal İslamcıları "dini siyasete alet etmekle" itham ediyorlar ve saf zihinleri de bu vesile ile aldatıyorlar. Müslüman hiçbir mülahaza ile değil, sadece ve sadece "aşk-ı İslâmiyet ve hâmiyet-i diniye" ile meydana atılır ve atılmalıdır.

(1) bk. Sünuhat, Rüyada Bir Hitabe.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hamditas
ALLAH Razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...