"Zihniyet-i inhisar, hubb-u nefisten geliyor. Sonra maraz oluyor; nizâ ondan çıkıyor." ifadesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nefis egoist ve bencildir, hep kendi istek ve çıkarlarını düşünür, her şeyin kendi etrafında döndüğü vehmine kapılır. Hatta Allah’a yapılabilecek övgü ve kudsamayı kendine yapılmasını ister ve bekler.

İnsanın en büyük zaafı ise, bu özellikteki bir nefse olan düşkünlüğü ve bağımlılığıdır. Haliyle nefsine direnememiş ve teslim olmuş birisinin, bütün zihin ve düşünce yapısı bu özellikteki bir nefse hizmet ve onun kirli emelleri peşinde koşmak olacaktır.

Böyle bir nefis zihniyeti inhisar altına alıyor, yani zihni ve diğer insanî duyguları her daim kendi çıkar ve menfaati peşinde koşturuyor ve bu duyguları hep kendi ile meşgul ediyor.

Bu durumda menfaati ile çelişen ya da çakışan birisi ile karşılaşırsa, onu kendine bir tehdit ve düşman olarak görüyor. Bu görüş ve bakış açısı ise, daima niza ve kavgayı netice verir. Her şeyi menfaat olarak gören nefis, herkesi düşman olarak telakki eder.

Bu tarz hastalıklı insanlar toplumda çoğunlukta ise, o toplumun dirlik ve birlik içinde olması da mümkün değildir. Yani insanda nefis hükmediyor ise, insanın bütün aza ve cihazları nefis hesabına çalışır ve nefis adına hareket eder. Mantalite ve düşünce hep nefis merkezlidir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...