"Ehl-i dünya" tabirinden ne anlamalıyız? Bunun içine Müslümanlar da girer mi? A’râf suresi, 179. ayet kime bakıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ehl-i Dünya" tabiri, Allah’tan gaflet edip, dünya için ahiretini unutan insanları temsil ediyor. Bu tabirin çekirdekten ağaca kadar çok aşama ve dereceleri var. Kafirden tutun ta günahkar bir Müslümana kadar her tipte insan bu tabirin içine girer. İman ettiği halde farz olan namazı kılmayan ve orucu tutmayan birisi de ehl-i dünya kapsamındadır ve bu tabirden nasibini alır.

Kafir keskin bir hat ve çizgi ile dünyayı ahirete tercih ederken, yani dünya hesabına ahireti inkar ederken, fasık bir Müslüman iman zafiyetinden dolayı dünyaya dalar ve ahireti unutur. Her ikisi de genel anlamda ehl-i dünyadır. Lakin hükümleri aynı değildir. Kafir ebedi ateşte kalacakken fasık, fıskı kadar ateşte kalır, sonra yine cennete ihraç edilir.

“... Hayvanlar gibi, hattâ daha da aşağıdırlar...”(A’râf, 7/179)

Bu ayetin kapsam ve mahiyetine yukarıda izah ettiğimiz ölçü nazarı ile bakmak gerekir. Yani ibadeti terk eden bir mümin de bu ayetin zecrinden ve tahkirinden nasibini alır. Ama ayetin asıl hedefi ve tahkiri kafir ve inkarcılaradır. Ayetin siyak ve sibakı bu manayı izhar ediyor şöyle ki:

"Âyetlerimizi yalan sayarak sırf kendi kendilerine zulmeden o kimselerin hali, ne çirkin bir ibret levhasıdır! Allah kime hidâyet ederse işte doğru yolu bulan odur; kimi de şaşırtırsa işte onlar da kaybedenlerin ta kendileridir. Biz cehennem için cinlerden ve insanlardan öyle kimseler yarattık ki, onların kalpleri vardır ama bu kalplerle idrâk etmezler, gözleri vardır onlarla görmezler, kulakları vardır onlarla işitmezler. Hasılı onlar hayvanlar gibi, hatta onlardan da şaşkındırlar. İşte asıl gafil olanlar onlardır." (A’râf, 7/177-179)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

yatağanlı
Genel olarak insanlar üç guruptur. 1.Ehl-i dünya 2.Ehl-i okba 3.Ehlullah Ehl-i dünyanın özelliği bir işi yapacağı zaman dünyevi kâr ve zararını düşünür. Helal veya haram olmasına bakmaz. Bunların dünya ellerine geçse bile " hasirat dünya vel ahiret" sırrıyla her iki dünyayı birden kaybederler. HAYATIN GERÇEKLERİ KİTABI/SELAHATTİN ALTINTAŞ
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...