"Elbette, dört fertten bin yüz on bir kuvvet-i mâneviyeyi temin eden sırr-ı ihlâsı kazanmakla tesanüd ve ittihad-ı hakikîye muhtacız ve mecburuz." ifadesini "Dört fert" ve "kuvvet-i maneviye" ile izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dört adet "bir" rakamı yan yana durduğunda "bin yüz on bir" değerine ulaşırken, alt alta durduklarında "dört" değerine ancak ulaşıyorlar. Dört inanmış insan da samimiyet ve ihlas ile omuz omuza verdiği zaman, bin yüz on bir adam kuvvetine ulaşabilirler.

Burada samimi bir şekilde yapılan ittifakın ve birlikte hareket etmenin ne kadar tesirli ve önemli olduğu vurgulanıyor. Hakikaten samimi bir şekilde ittifak eden iki kişi yan yana, omuz omuza geldiği zaman on bir kişi kuvvetinde gibi işlere muvaffak olduğu, tarihte çok görülmüştür. Sırf menfaat üzerine birleşmiş on bir adam, Allah için ve samimi bir duygu ile birleşmiş iki adamla baş edemediği çok olaylarla sabittir.

Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in öyle harpleri var ki, bir sahabeye on düşman askeri düştüğü halde mağlup olmamıştır. Üç yüz kişilik İslam ordusu dokuz yüz kişilik küffar ordusunu mağlup etmiştir ve bunun en büyük dinamiği ihlas ile yapılan ittifaktır. Yani misalde verilen on akıl, yirmi göz, yirmi kulak tabirleri mübalağa değil, aynı hakikattir. "Birlikten kuvvet doğar.", "Danışan dağı aşar." gibi atasözleri hep bu tecrübelerin bir ifadesi ve yansımasıdır.

İttifak ve birlik sadece manevi alanlarda değil, maddi alanlarda da cari ve tesirli bir yoldur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...