"Sâhil-i selâmet olan Dârüsselâma Ümmet-i Muhammedi'yeyi (a.s.m.) çıkaran bir Sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte, ey Risale-i Nur şâkirtleri ve Kur'ân'ın hizmetkârları! Sizler ve bizler öyle bir insân-ı kâmil ismine lâyık bir şahs-ı mânevînin âzâlarıyız. Ve hayat-ı ebediye içindeki sâadet-i ebediyeyi netice veren bir fabrikanın çarkları hükmündeyiz. Ve sâhil-i selâmet olan Dârüsselâma Ümmet-i Muhammedi'yeyi (a.s.m.) çıkaran bir Sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz."(1)

Yukarıdaki paragrafta yer alan fabrika, insân-ı kâmil, sefine gibi ifadeler, manevî manada kullanılmıştır. Nasıl ki, bir fabrikada, küçük büyük her çark, vazifesini yaparak mahsulatı netice veriyorsa, aynı şeklide iman ve Kur’ân hizmeti yapanların da aynı uyum içinde hareket etmeleri gerekiyor.

Diğer taraftan, yine bir gemideki çalışma esasları ve çalışanların durumları nazara verilerek, "İslam’a hizmet edenlerin de kendilerini manevî bir gemide, İslâm ümmetini sahil-i selamete çıkarmaya çalışanlar olarak görmeli ve o şuurla çalışmalıdır" mesajı verilmektedir.

Bu gemi, Peygamber Efendimiz (asm)'in rehberliğinde hareket eden ve Allah'ın maddî ve manevî terbiyesinden geçmiş bir gemidir.

Bu atıflar, hizmete ciddiyet kazandıran misallerdir.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Birinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

yunusniyazi

Tesekkur ediyorum, lakin ben burada Rabbani tabirini anlamak istemistim... Mesela neden Sefine-i Ribbiyyun degil de Rabbaniye? Tasavvuftaki seyr minallah tabiri ile irtibati var mi? Esas bunu merak ediyorum...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Rab: Cenâb-ı Hakk'ın isimlerinden biridir. Terbiye eden anlamındadır. Cümledeki karşılığı ise: "İnsanın terbiyesinden geçen gemilere karşılık, dünya da Allah'ın terbiyesinden geçmiş bir gemidir." anlamında kullanılmıştır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Dârüsselâma manasını izah edermisiniz?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Adını Kur’ân-ı Kerîm’de cennet için kullanılan “huzur yeri” anlamındaki dârü’s-selâm (el-En‘âm 6/127; Yûnus 10/25) terkibinden alır. Yani cennet demektir. Risale-i Nur hizmeti de manevi bir gemidir bu geminin rotası cennettir. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...