"Ene" ahirette de tezahür edecek mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ene insan ruhunun bir özelliği olup, doğru yahut yanlış kullanılmakla insana cennet veya cehennem yolunu açar.

O halde ene denilince insan ruhunun, “kendini, organlarını, latifelerini ve duygularını bilmesi” ve onları kendisine nisbet etmesi, yani benim organlarım, benim duygularım,.., diyebilmesi anlaşılır. İşte ene, yani “ben diyebilme” özelliği, insanın önüne “kendisine ihsan edilen nimetleri Allah’tan bilme yahut kendi nefsine mal etme” gibi büyük bir imtihan sahası açmıştır. Bu imtihanı kazananlar ahsen-i takvimde yaratılmış olmalarının gereğini yerine getirmiş olacaklar ve o yüksek istidatlarıyla cennetten ebediyen istifade edeceklerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan

Meleklerde ene varmı?Cenab-ı Allah ı ene vasıtasıyla biliyoruz?Meleklerde Allah ı eneleriyle mi biliyor?

Değerli Kardeşimiz;
Meleklere
Allah’ın isim ve sıfatlarını idrak edebilmeleri için nefis ve ene gibi cihazlar verilmiş, ama bu nefis ve enenin şerre kabiliyeti bulunmuyor. Bu yüzden meleklerin makamı sabit derecesi vehbidir. Yani insan gibi mücadeleye tabi olmadıkları için, onlarda manevi tekemmül ve terakki bulunmuyor. Ama sadece hayra çalışan verilmiş bir nefis ve eneleri de bulunuyor. Yoksa Allah’ı tanımaları mümkün olmazdı.

Meleklerin mahiyeti, Allah'ı bütün sıfatlarıyla tanıma noktasından insanlardan daha geri yaratılmıştır. "İnsanların cami kabiliyetlerini kuşatacak derecede bir ene" melekler de yoksa da, insana nispeten daha noksan melek mahiyetini kuşatan ve kibre sevk etmeyen, "melek mahiyeti" anlamında kendilerine göre bir eneleri vardır denilebilir. Ve melekler Rablerini bu mahdut eneleri ile tanırlar.
Selam ve dua ile...
Sorularlarisale editör

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Lazgin

Meleklerde nefsin bulunduğuna dair nastan ya da risaleden delil var mı . Ben meleklerde nefis yok diye biliyordum çünkü

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...