"Esîrden yapılmış; elektrik, ziyâ, hararet, câzibe gibi, seyyalât-ı lâtifenin medârı olmuş ve hadiste اَلسَّمَاۤءُ مَوْجٌ مَكْفُوفٌ (Sema, dalgaları karar kılmış bir denizdir.) işaretiyle , seyyarat ve nücumun harekâtına..." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Esir: Görülmeyen ve varlığı bütün ehl-i ilimce kabul edilen lâtif, rakik, elâstikiyeti hâiz seyyal ve akıcı bir maddedir. Aynı zamanda bütün kâinatta bulunan ve her tarafı kaplamış olan lâtif bir maddedir. Elektrik, ışık ve hararetin yayılmasına vasıtalıkta eder.

Nasıl bir binanın; kum, çimento, taş ve demir gibi malzemeleri varsa, kainat binasının da atom, esir, element ve unsurlar gibi malzemeleri vardır. Allah, kainatta sanatını icra ederken bu malzemeleri kullanmış. İşte esir denilen elastiki ve akışkan madde de, kainat binasının her tarafında kullanılan latif bir maddedir.

Allah, nasıl her şeyden bir şeyi, bir şeyden her şeyi icat ederek, kudret ve ilminin harikalarını icra etmiş ise; esir denilen madde ile de, her alemi ve o alemlere birer çatı ve damı yaratıp icat edebilir; bu O'nun hikmet ve kudretinden uzak değildir.

Dünyanın nasıl atmosfer ve sema denilen bir damı ve çatısı varsa, sair gaybi alemlerin de, kendilerine münasip ve güzellikleri ile örtüşen semaları ve damları vardır. Her alemin yapısına uygun bir semayı, Allah yaratmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Lazgin

Esir maddesiyle alakalı bilimsel veriler mevcut mu su anda?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...