Eskiden olduğu gibi hizmette olamıyorum. Manevi olarak epey zayıfladım. Bana birkaç tavsiyede bulunur musunuz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela; "Def-i şer celb-i nef’a racihtir." kaidesiyle, zararlı olan şeyleri hayatınızdan çıkarmakla işe başlayabilirsiniz. Eski hayatınızla şimdiki hayatınızı kıyasladığınızda, bunları tesbit edebilmeniz çok da zor olmayacaktır.
Eskisi gibi olmanıza ne engel oluyorsa (dünyevi meşguliyetler olabilir, harama veya malayaniyata sevk eden bir arkadaş olabilir, TV’de bir dizi olabilir, siyasi meselelere aşırı kafa yorma olabilir veya nefsinizin bir çıkmazı olabilir, hizmet-i imaniye ile ilgili bir soru işareti olabilir) bir bir tespit etmeli ve izalesine çalışmalısınız.
Daha sonra, günlük okumalarınızı yapmak için bir vakit belirleyip, o saatte okumalarınızı yapmaya özen göstermelisiniz. Okurken başkasına anlatma gayesiyle değil, nefsinizi ıslah gayesiyle okumalısınız.
Rahmetli Zübeyir Gündüzalp Ağabeyin şu tavsiyeleri ne kadar yerinde:
“Hizmet için değil, nefsimi ıslah için okumalıyım.”
Hizmet, hizmet derken şahsî dersini unutanın, hizmeti muvakkat olur."
“Günlük evrada, azami ihtimam göstermek gerekir. Evrat hizmetin zevk ve tesirini çoğaltır.”
“Günlük içtimaî hadiselerle meşgul olmak, kabiliyet ve istidatlarımızın Risale-i Nur hizmetinde inkişafına mani olur.”(1)
Size tavsiyemiz, bulunduğunuz yerde cemaat içerisinde size hayırhah olabilecek, size daim refik olabilecek, siz olmayınca boşluğunuzu hissedecek, sizi arayıp soracak arkadaşlar edinin. Cemaatte sorumluluk almaya çalışın. Alacağınız sorumluluk, sizin derslerde ve hizmette devamınızı sağlayacaktır.
Üstadımızın duasıyla sözlerimize son veriyoruz:
"Cenab-ı Hak bizi ve sizi, bu zamanın cazibedar fitnesinden kurtarsın ve muhafaza eylesin, âmîn..."(2)
"Ya Rabbi! Bunları kıyamete kadar Risale-i Nur kisvesinde hakaik-i imaniye ve esrar-ı Kur'aniye ile kemal-i ferah ve sevinçle meşgul eyle. Âmin. İnşaallah..."(3)
Dipnotlar:

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...