Esma-i Rabbaniyenin cevherleri, kalem-i kudretin mektubatı, mevcudattaki ziynetler ve latif sanatları nelerdir, açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın isimlerinin cevherleri, o isim ve sıfatların tecellileridir. Bütün rızıklar Rezzak isminin birer cevheridirler. Her bir ismin tecellisi ayrıdır, bunların hepsine cevher denilir. Üstad Hazretleri bu hakikate şöyle işaret ediyor:

"Ve orada temsilde gördüğün gizli definelerin cevherleri ise, şu hakikatte esma-i kudsiye-i İlahiyenin cilvelerine misaldir."(1)

Mesela, Şafi isminin manası şifa veren demektir. Bu ismin bir hastada bilfiil tecelli etmesi, bir cevherdir.

Kudret kaleminin mektupları ise, yaratılan bütün mahlukatlar ve onların üstündeki görünen ince ve harika sanatlardır. Mesela, bir çiçek kudret kalemiyle yazılan süslü, sanatlı ve latif bir mektuptur. Kudret sıfatı o çiçeği bir kitap ve mektup suretinde yaratmış ki, insanlar onda tecelli eden isim ve sıfatları okusunlar.

"Ve temsilde gördüğümüz nakışlar ve o nakışların remizleri ise, şu âlemi süslendiren muntazam masnuat ve mevzun nukuş-u kalem-i kudrettir ki, Kadîr-i Zülcelâlin esmasına delalet ederler. "(2)

Dipnotlar:

1) bk. Sözler, On Birinci Söz

2) bk. a.g.e.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...