"Feza-yı ulvi, bilittifak, esir ile doludur. Ziya, elektrik, hararet gibi sair seyyalat-ı latife, o fezayı dolduran bir maddenin vücuduna delalet eder." Esir hakkında fennî bir bilgi alabilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Fizik sahasının bu en münakaşalı meselesini elbette konunun yetkililerinden sormamız gerekiyor. Biz de bu gerçekten hareketle, konunun bir özetini takdim edip aşağıda geniş bilgi için link vereceğiz.

Fizik dünyasında, esirin varlığı konusundaki münakaşalar son noktaya varmış değildir. Öncelere "esir" maddesini hiç kabul etmeyenler büyük ekseriyette iken, şimdi esirin varlığını kabul eden bilim adamları hayli artış göstermiştir ve "Kuantum fiziği" sahasındaki çalışmalar ile esirin varlığına her gün bir adım daha yaklaşılmaktadır.

Esiri kabul eden bilim adamlarına göre, atom çekirdeği ile elektronlar arasındaki mesafeden tut, yıldızlar arası mesafelere kadar hiçbir saha boş değillerdir. Bunların hepsi esir ile doludur. Hatta esir, bir tarla gibidir, yıldızlar da atomlar da onun mahsulleridir. Esirin bir vazifesi de ziya, elektrik, hararetin naklinde görev yapmasıdır. Eşyanın nakli boşluk tarafından yapılıyor değildir.

Fizikçiler maddenin parçalandığında enerjiye dönüşmesinden hareketle, maddenin esasının da enerji olduğu üzerinde durmuşlardır. Kuantum fiziğiyle bu görüş desteklenmektedir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- BOŞLUĞUN ANLAMI VE "ESİR MADDESİ".

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...