"Fikir, kendini eğlendirmek için rastgele bir şeyle meşgul olur. Şeytan fırsat bulur, pis şeyleri önüne serpiyor, sürüyor." Bundan kurtulma yolu nedir, kişisel gelişim kitaplarının bu hususta faydası olur mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kişisel gelişim kitaplarının müspet ve faydalı yönlerinden istifade edilebilir. Lakin bu yönde yazılan kitapların menfi ve tehlikeli yönleri de bulunmaktadır. Mesela; kişisel gelişim ve özgüven adı altında, insanların egoları tahrik edilip, kendini beğenmiş, insanlara tepeden bakan şımarık tipte insanlar ortaya çıkabiliyor. Hatta zararı faydasının önüne bile geçebilir.

İslam inancında ve kültüründe bunlara ihtiyaç bırakmayacak kadar zenginlik ve tecrübe birikimleri mevcuttur. Mesela oruç, namaz, hac, tefekkür gibi İslam’ın emrettiği ibadetlerde; hem insan iradesini terbiye edip güzel ahlak kazandırma, hem insana sabır, metanet ve olgunluk kazandırma, hem iç huzur ve huşu elde etme gibi kemalatlar vardır. Üstelik bu ibadetlerin yan etkileri bulunmuyor. Namaz kılıp oruç tutan kimseler; hem manen hem de maddeten sıhhat ve huzur içindedir.

“Hakikî zevk ve elemsiz lezzet ve kedersiz sevinç ve hayattaki saadet yalnız imandadır ve iman hakikatleri dairesinde bulunur.” (Sözler) bütün bu inceliklerin özeti niteliğindedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...