Kalbin fazla meşguliyetten dolayı yorulmasını ve eğlenmeye ihtiyaç duymasını nasıl anlamalıyız? Ve bu ihtiyaç nasıl giderilebilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bunun en yakın misali aklın yorulmasıdır. İnsan bir konuda yoğunlaştığında bütün hissiyatıyla onda âdeta kaybolur. Ama bu hâl çok uzun sürmez. Her kişi için aynı olmamakla birlikte, genel kural, insanın bir konuya en fazla elli dakika yoğunlaşabileceği, ondan sonra aklın yorulacağı yönündedir.

Bu durumda çalışmalarımıza biraz ara verip aklımızı dinlendirmezsek, bir süre sonra akıl o konuyu âdeta terk ederek başka şeylerle meşgul olur, hayal de kendisine bu konuda yardımcı olur.

Demek ki sürekli okuyan bir insanın gözlerinin yorulması, çok yürüyen kişinin ayaklarının yorulması gibi, ulvi şeylerle fazla meşguliyet de bazı kalpleri yorabiliyor. İnsanın bedeni ve aklı yorulduğu gibi, kalbi de yorulmaktadır. Kalb kendini dinlendirmek için bazen kötü hayallere kayabiliyor. Şeytan onun bu halinden istifade eder. Onun boş bıraktığı alanları menfi hayal ve fikirlerle doldurmaya çalışır.

"Öyle de tedai-yi efkâr saikasıyla istemediğin pis hayalat, gelip nezih efkârın içine girse; zarar vermez. Meğer kasten olsa veya zarar zannıyla onunla ziyade meşgul olsa. Hem kalb yoruluyor. Fikir, kendini eğlendirmek için rastgele bir şeyle meşgul olur. Şeytan fırsat bulur, pis şeyleri önüne serpiyor, sürüyor."(1)

Kalbi dinlendirmenin ve rahatlatmanın yolları muhteliftir.

Mesela, tefekkür ve zikirle meşgul olan kalp belli bir müddet sonra yorulur. Bu yorgunluğu atmanın en güzel yolu faydalı ve meşru başka bir işle meşgul olmaktır. Üstad Hazretlerinin "rastgele bir şeyle meşgul olur" ifadesi, bu meseleye işaret ediyor. Bize bu hususta düşen şey, bu dinlendirmenin helal ve meşru olmasına dikkat etmektir. Çok ders çalışıp yorulan bir talebe, kafasını dinlendirmek için güzel bir ney taksimi dinleyebilir. Kalbi de bu şekilde değerlendirebiliriz. Kitap okumaktan yorulan biri kısa süreli bir yürüyüş yapabilir.

1) bk. Sözler, Yirmi Birinci Söz, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Gökyüzü
Yorulan kalbin menfi seylere meylettigi an , artik anlamaliyiz ki kalb yoruldu ve dinlendikten sonra ilme devam etmeli. Bu aciklama gercekten cok faydali, cünkü insan aksi takdirde kalbinin bozuldugunu düsünür.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ehl_i_hakk

Her şey sistemi bilmekle alakalı. Sistemi ise Risale-i Nur anlatıyor. Yoksa insan kendi kafasına göre hüküm verse vehme mübtela kalıyor. Kalp dinlenirken, benim kalbime birşey oldu deyip, günahlara dalmakta serbestlik yaşıyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...