Haber-i vahidde bir mucizeyi sadece bir kişi görüp nakl ettiği için mi, "haber-i vahid" deniyor, yoksa bir mucizeyi on kişi görüyor da sadece birisi anlatıyor olduğu için mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Haber-i vahid: Ravisi, yani rivayet edeni tek olan hadis demektir. Bu hadis türünün manevi tevatür ile bir ilgisi yoktur. Ebu’l-Beka el-Kefefî’ye göre haber-i vahidin tarifi şöyledir:

“Allah (cc) ’ın elçisinin ağzından tek bir kişinin duyduğu, ondan da yine tek bir kişinin duyduğu ve bu şekilde onunla amel eden kişiye kadar ulaşan hadistir.”( Ebu’l-Beka el-Kefeî, s. 414.)

Manevi tevatür, olaya şahitlik edenlerin bir kısmının rivayetini diğer bir kısmının susmak yolu ile teyit etmelerine deniyor. Mesela Peygamber Efendimiz (asm)'in bir mucizesine yüz kişi şahit oldu. Bu şahit olanlardan on tanesi bu mucizeyi şahit olmayanlara nakledip rivayet ediyor. Diğer doksan kişi ise bu nakledilişe itiraz etmeyip sükut ediyor. Bu sükut o on kişiyi manen onaylamak ve desteklemek demektir. Şayet bu on kişi vakaya zıt bir şey ilave etseler, diğer doksan kişi sükut etmeyip itiraz edecekler. Bu rivayet ve nakil zahirde on kişi olsa bile, manen yüz kişilik bir rivayet ve nakil kuvvetindedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...