"İnsanın sair nevilerdeki tasarruf ve münasebetine ve kumandanlığına işaret eden bir fihriste ve bir liste hükmündedir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir tabur askerin içinde, komutanlar omuzlarındaki apoletler ile bilinirler. Şayet komutanların apoletleri olmazsa ve askerler gibi rütbesiz elbiseler giyseler, ast- üst münasebeti ortadan kalkar, büyük bir keşmekeş ve düzensizlik olur. Rütbelerin gayesi, ast-üst münasebetini temyiz etmek içindir.

Aynen bu misalde olduğu gibi, bu dünya kışlasında insan sair mahlûkatın kumandanı, elbiseleri de onun apoletleri gibidir. Elbiseler dünya kışlasında ast ve üst münasebetine bir temsil ve bir işaret mesabesindedir. Apoletler hükmünde olan elbiselere, ahiret hayatında bir ihtiyaç olmayacağı için, onların yerine fıtrî ve nuranî bir elbise verilecektir.

Fihriste ve liste apolet, makam ve imtiyaza bir teşbih, bir kinayedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

isahalim
İnsanların elbiseleri çeşitli kumaşlardan, farklı renk, desen ve tarzlarda olup; hayvan türlerinin fıtri elbiseleri ise ayrı olmakla beraber o türün elbisesi tip tek tip olduğundan, insanlar o her bir hayvan türünün elbisesini temsilen farklı renk, desen ve tarzlarda mı giyiniyorlar ? Bu yorumum hatalı mı?Buna ilave olarak farklı hayvanların derisinden, yününden de elbiseler, süsler elde ediliyor, istediğimiz şekilde istifade ediyoruz, bu da kastediliyor olamaz mı acaba, " İnsanın sair nevilerdeki tasarruf ve münasebetine ve kumandanlığına işaret eden bir fihriste ve bir liste hükmündedir." cümlesiyle ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bu da bir bakış açısı olabilir ama bize biraz tekellüflü geldi.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
dikmenli

BURADA ŞU DA NALAŞILABİLİR Mİ MESELA ANNE BABAYA HÜRMET BU DÜNYADA BİR VAZİFE VE BİR İLAHİ EMİR OLARAK HİYERARŞİ VAR CENNETTE HERKES AYNI YAŞTA OLACAĞI İÇİN EBEVEYNE OLAN BU VAZİFE BİTİP SADECE , TIPKI SİVİL HAYATTA KOMUTATNIN APOLET TAKMAMASI GEREKTİĞİ GİBİ FAKAT ASKERLİKTEN GELME BİR ANISAL BAĞLILIKLA DEVAM EDEN BİR HÜRMET ŞEKLİNDE OLDUĞU GİBİ DÜNYA HAYATINDAN GELEN BİR ANNE BABALIK RÜTBESİ VAR AMA VAZİFE BİTMİŞ ŞEKLİNDE DENEBİLİR Mİ

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...