"Hakikaten bir parça tecrübe etti, doğru olduğunu tasdik etti. Evet, ben, yani şu biçare Said dahi bunu tasdik ederim. Çünkü biraz tecrübe ettim, pek doğru gördüm. " ifadesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hakikaten bir parça tecrübe etti, doğru olduğunu tasdik etti. Evet, ben, yani şu biçare Said dahi bunu tasdik ederim. Çünkü biraz tecrübe ettim, pek doğru gördüm."(1)

Yedinci Söz'deki temsilde geçen bu ifade, peygamberleri, evliyaları ve mürşidleri temsil eden bir hayırhah ve nurani zatın tavsiye ettiği şeylerin, "Eğer dediğime inanmazsan bir parça tecrübe et." demesine karşılık, muhatabı olan kişinin tecrübe edip haklılığını bizzat yaşayarak gördüğünden bahsediliyor. Üstadımız da bunu bizzat yaşayarak ilim ve görmek ile değil, bizzat hakkalyakin müşahede ettiğini ifade eder.

Üstad Hazretleri hem küfür ve felsefenin bütün bozuk ve esassız düşünce ve fikirlerini, hem de onun muhalifi olan iman ve Kur’an hakikatlerini kendi âleminde tefekkür etmiştir. "Risale-i Nurlar bu düşünce ve müşahedelerin birer tecellisidir." denilse hata olmaz.

(1) bk. Sözler, Yedinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...