"Hamiyet" ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hamiyet, gayret anlamında bir kelimedir “hamiyet-i milliye, hamiyet-i cahiliye, hamiyet-i İslâmiye...” gibi farklı görünümleri vardır.

Hamiyet-i milliye, milliyetçilik duygusuyla gayrete gelmektir. Hamiyet-i milliye sahibi bir insan, milletini diğer milletlerden aşağıda gördükçe rahatsızlık hisseder. Milletinin en önde olması için her türlü fedakarlığı yapmak ister.

Hamiyet-i cahiliye, ırkçılık, kabilecilik gibi İslâm’a zıt anlayışlarla gayrete gelmektir. Cahiliye, İslâm öncesinin genel bir ismidir. Cahiliyede hakka bedel kuvvet ön plandadır. Zalim de olsa, kendi kabilesine taraftarlık vardır.

Hamiyet-i İslamiye veya hamiyet-i diniye, din namına harekete geçmek, gayrete gelmektir. Gerçek hamiyet, şiddetli engellere rağmen hak yolda ilerleyebilmektir. Bediüzzaman’ın ifadesiyle “Çabuk ye’se inkılap eden hamiyet hamiyet değildir.” Zira, “yeis aczden gelir.”

Şüphesiz, hak yolda ilerlemenin pek çok engelleri de vardır. Fakat bu engeller takılmak için değil, aşılmak içindir. Hamiyetli insanlar, engellere bakıp ümitsizliğe düşmezler. İmanlarından ve Allah’a tevekküllerinden gelen bir kuvvetle onları aşar, zevk ve şevk ile yollarına devam ederler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...