Haşirde cesetlerin inşası zamansız mı olacaktır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İlkbahar mevsiminde bitkilerin bir kaç haftada büyümesini yavaş bir büyüme olarak görüyoruz. Halbuki Üstadımız berk gibi diyerek, çok hızlı büyüdüğüne dikkat çekmektedir. Bu durumu şöyle izah edebiliriz:

Bir haftada bir takım elbise diken bir terzi düşünelim. Bu durum terzinin elbiseyi yavaş yavaş diktiğin gösterir. Bir başka terzi ise yedi takım elbiseyi bir haftada diktiğini düşünelim. Bu terzi ise bir takım için bir gün vermiş demektir. Üçüncü terzinin de bir haftada yedi bin takım diktiğini düşünelim. Görünüşte bir haftada dikilmiş ancak her bir takım için bir iki saniye düşmüştür. Yedi milyon takım diktiğini düşünsek, bu kez adeta zamansız dikmiş olur.

Aynen öyle de bahar mevsiminde yaratılan mahlukatın sayısı adeta sınırsızdır. Dolayısı ile her biri berkten daha hızlı, deta zamansız yaratılıyor denebilir.

Bu yaklaşımı haşir için ele aldığımızda, aynı durum burada da geçerlidir. Haşrin belli bir zaman dilimi aralığında gerçekleşmesi, fert bazında bakacak olursak adeta zamansız olacaktır. Hazreti Adem (as)'den kıyamete kadar yaratılan insanların belli bir zaman aralığında yaratılması, fert bazında bakılırsa, zamansız olduğu anlaşılacaktır.

Diğer taraftan, verilen bahar örneği bir misaldir. Hikmet yeri olan dünyada böyle oluyorsa, kudret diyarı olan ahirette elbette ki daha hızlı olacaktır, denmektedir. Verilen misali olduğu gibi tatbik etmek zorunda değiliz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...