"İnsan denilen şu küçük âlem de Onun ibdâıdır. Biri inşâsı, diğeri binâsıdır. Biri san’atı, diğeri sıbgasıdır." Burada neden sıbgaya benzetiliyor, binanın yanında boya teferruat değil mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainatı mükemmel ve hikmetli bir kitap suretinde yaratan Allah, insanı da o kitabı okuyup anlayacak ve takdir edecek bir mahiyette yaratmıştır. Nasıl kainatı hikmetli ve manalı büyük bir kitap yaptı ise, o kitabı okuyacak olan insanın cansız, maddi ve cismani olan kafasında, manevi ve hayatlı bir şuuru ihsan etmiş ki, hem okuyor hem takdir ve tahsin ile hitap ediyor.

Üstelik o hitap ve beyan etme kabiliyetini çok üstün cihazlarla donatmış, o cihazların inkişaf etmesi ve kullanılması ile alemlerin Rabbine muhatap seviyesine çıkıyor. Yani insan öyle antika ve mükemmel bir sanat ki, hem hitap eder hem de hitab-ı İlahiyeye muhatap olur. İnsan bir nevi Allah’ın boyası ile boyanmış, yani isim ve sıfatlarının geniş ve parlak bir aynası olmuş. "Sıbga" burada İlahi isimlerin tecelli nakışları anlamında kullanılıyor.

"İnşa" bir şeyin yapılmamış, ama yapılma sürecindeki halidir. "Bina" ise inşaatın bitmesi ve neticeye ulaşılmış halidir.

Kainat insanla tamamlanan bir inşaat gibidir; insan ise kainatı tamamlayan bir sıbga gibidir. Zaten konunun devamındaki mukayeseler meseleyi açıp netleştiriyor. Mesela, sanat ile sıbga, nakış ile zinet arasında da benzer bir mana vardır.

Özet olarak, kainat binası insan ile tamamlanan bir inşaat gibidir. İnsanın yaratılıp kainata yerleştirilmesi ile kainat tamam edilmiş oluyor. Boya da inşaatın en son ve ikmal aşamasıdır. İnsan kainat inşaatının boyanması gibidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mehmet aks
ALAH RAZI OLSUN ŞİMDİ OLDU.UZUN ZAMANDIR ZİHNİMİ MEŞGUL EDİYORDU.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...