Yirmi Beşinci Söz Birinci Şule'de geçen Yahudilerle alakalı zillet ve meskenet meseleleri hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mesela, وَضُرِبَتْ عَلَيْهِمُ الذِّلَّةُ وَالْمَسْكَنَةُ şu ünvanla, o milletin mukadderat-ı istikbaliyesini umumi bir surette ifade eder. İşte, şu milletin seciyelerinde ve mukadderatında münderiç olan şöyle müthiş desatir içindir ki, Kur’an onlara karşı pek şiddetli davranıyor, dehşetli sille-i tedib vuruyor." (Sözler, Yirmi Beşinci Söz, Birinci Şule)

Onlara vurulan zillet ve meskenet damgasını şöyle değerlendirmek mümkündür:

Nasıl ki bir kubbe, üzerinde bulunduğu her şeyi kuşatır, zillet ve meskenet de bunları aynı şekilde her taraftan sarmıştır. Veya çamurun duvara yapışması kabilinden, nankörlüklerine bir ceza olarak zillet ve meskenet bunların ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ufukalem
Burada aklıma yatmayan şu ki: YAHUDİLER bugün dünyayı tabiri caizse yöneten en güçlü, en zengin birliktelik. Ayetteki "yoksulluk" damgası ile Yahudilerin günümüzdeki hallerini örtüştüremedim. Meskenet(yoksulluk) kısmı bu şekildeyken zillet kısmı da pek farklı değil; zira zilleti de Yahudiler değil, maalesef İslam Dünyası yaşıyor halihazırda. O halde nasıl anlaşılmalı ayet?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Meskenet aslında yersizlik yurtsuzluk anlamına geliyor. Ki tarihte Yahudiler genelde yersiz yurtsuz ve bir sığıntı olarak yaşamışlar. Ve her milletin tokadına maruz kalmışlar Hitler örneğinde olduğu gibi. Zillet ve meskeneti bu şekilde anlamak gerekir. Paraları var ama sığıntılar ve her yerde dışlanmışlar. Bugün biraz güçlü olmaları bu genel kaideyi bozmaz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ufukalem
Allah razı olsun... Bu güzel cevabınızda belirttiğiniz şu anki istisnai durumu da zaten Hz. Üstad bildiğim kadarıyla şu manada izah ediyor(hatam olabilir Allah affetsin): "Şu anki İsrail devletinin gasp ve işgal ettikleri o toprakları Yahudiler, dünya hırsından daha çok dini saiklerle, peygamberlerin yaşadıkları, kabirlerinin bulunduğu mübarek topraklar olması hasebiyle istiyor ve yerleşiyorlar; bu duyguları ağır bastığından Cenabı Hakk onlara şimdilik müsaade ediyor. Yani bir anlamda Yahudiler'in, Filistin topraklarını işgalleri zulüm olsa da bu zulümlerini dünyeviden daha çok uhrevi gerekçelerle yapıyorlar ki bu da Yahudilerin GENEL DÜNYAPERESTLİK KARAKTERLERİNE aykırı bir durumdur. Bundan dolayı Cenabı Hakk, onların mesken(yurt) sahibi olmalarına müsaade ediyor; onlar bu kötü huylarından geçici olarak vazgeçince ayette geçen "meskenet damgasını" kaldırıyor. Yani Cenabı Hakk, YAHUDİ'ye "YAHUDİLİK" yapmayınca o hükmü uygulamıyor. Hatalı mıyım yoksa doğru mu anlamışım? Teşekkürler, saygılarımla ...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Farklı ve güzel bir bakış açısı.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...