"Hem tevhid, en ehemmiyetli ve en halâvetli ve en yüksek bir vazife-i kudsiye ve bir fariza-i fıtriye ve bir ibadet-i imaniyedir." cümlesine açıklık getirir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın varlığını ve birliğini temsil eden tevhid inancı, insanın hayattaki en büyük ve kudsi bir vazifesidir. İnsanın yaratılış gayesi iman ve ibadettir, iman ve ibadetin de en son netice ve meyvesi tevhid inancıdır. Bu sebeple tevhid; insan hayatının en büyük kutsalıdır.

Allah, insanın fıtrat ve mahiyetini tevhidi anlamak ve yaşamak için programlamıştır. Tevhid bu sebeple insanın fıtri bir gereği ve vazifesidir. Nasıl midenin fıtratı yemeği gerektiriyorsa, insanın fıtrat ve mahiyeti de tevhidi iktiza ediyor.

Tevhidin imani bir ibadet olması ise; ibadetin sadece bazı emir ve yasakların ifası olmadığına işarettir. İbadet, insanın inanç ve iman değerlerini de içine alan geniş bir kavramdır. Bu sebeple imanda bir ibadet şeklidir. İmanın en büyük ve azametli meselesi de tevhid olduğuna göre, tevhid imanın en büyük bir ibadet şeklidir.

Hatta tevhid öyle bir ibadet ki, diğer bütün ibadetler bu temel üstünde duruyor. Zira kalbinde tevhid olmayan bir insanın, bütün diğer ibadetleri iptal olur, Allah katında da makbul olmaz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...