"Her biri birer mu’cize-i kudret olan, zemin dolusu bütün geçen baharlar misillü, yeni gelecek birer harika-i kudret ve birer hayattar zemin olan,.." ifadelerini devamıyla birlikte izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinattaki her bir mahlûk, Allah’ın sonsuz kudretinin birer mu’cizesi, birer harika sanatıdır. Bilhassa bahar mevsiminde sergilenen bu kudret mucizeleri, Cenab-ı Hakk’ı bize bin bir isim ve sıfatlarla tanıttırıyor. Her bir çiçek ve böcek, hem Allah’ın sonsuz sıfatlarını hem de varlığını ve birliğini kat’î bir şekilde ispat ediyor.

Gemişteki baharlar ve gelecekte yaratılması muhtemel baharlar nazara birden alınırsa, o zaman Allah’ın hem sonsuz kudreti, hem de celal ve kemal sıfatları daha haşmetli ve parlak bir şekilde tevhide işaret eder ve insan zihninde tezahür eder deniliyor.

Bir san’atta haşmet tam mânâsı ile tezahür etmeyebilir; lakin bütün san’atları nazara alırsak, o zaman haşmet ve celal tam mânası ile tezahür eder.

Allah, her bir san’atının üzerinde isim ve sıfatlarının nakışlarını izhar ve ilan ediyor. Biz bu nakışlara bakarak Allah’ın hem varlık ve birliğini, hem de isim ve sıfatlarını kolaylıkla görüp, imanımızı taklitten tahkikiye çevirebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
sagolun allh razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...