"Her şeyin tabiatı, her şey gibi mahlûktur; çünkü sanatlıdır ve yeni oluyor." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her şeyin tabiatı, yani fıtri halleri ve yaratılış şifreleri de (DNA) her şey gibi sonradan var edilmiş ve mahluktur. Mesela, bir insan veya hayvanın teşekkülüne vesile olan şifreler ve kaideler vardır ki, onun tabiatını oluşturur. Buradaki kader yazıları kendi kendine olmadığı gibi son derece muazzam bir ilimle ancak yapılabilmektedir.

Tabiatı yaratıcı olarak görenlerin yanıldığı ya da es geçtiği bir nokta vardır ki, o da tabiatın kendisinin de bir sanat olması ve sürekli yenileniyor olmasıdır. Ortada bir sanat varsa, bu sanatın bir de sanatkârı olması gerekiyor ve bu sanat sürekli yenileniyor ise bir de bunu yenileyen harici bir yenileyici varlığın olması gerekiyor.

Bir şeyin yaratılmış olduğunun en büyük delili ve ispatı sanatlı ve sürekli yenileniyor olmasıdır. Zira bir şeyin kendi kendini yoktan yaratması mantıken mümkün olmadığı gibi, kendi kendini yeniliyor olması da mümkün değildir. Yaratma ve yenileme işlemini, ancak yaratma ve yenilenmeye konu olmayan ve varlığı ezelde zorunlu olan bir İlah yapabilir.

Dolaysı ile "Tabiat yapıyor, tabiat yaratıyor..." diyenlerin iddiaları batıl ve ahmakane şeylerdir. Her şey mahluktur ve Halıkları da Allah’tır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...