Her yeri ve her anı bir anda gören ve tegayyür hakkında muhal olan Cenab-ı Hak hakkında, faaliyeti veya faaliyetteki lezzeti nasıl düşünebiliriz? (Lezzet-i mukaddes, sürur-u mukaddes vb...)

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan kendisinde bulunan küçücük, cüzî ölçüleriyle, san'atçıklarıyla Hâlıkının muhît sıfatlarını, küllî şuûnâtını, nihayetsiz tecelliyâtını ölçerek bilip ve tanıma istidadında yaratılmıştır.

Mesela, kendisinde bulunan cüzi ilim ile Allah'ın sonsuz ilmini anlamaya çalışır. Keza cüzi kuvveti ile de Allah'ın sonsuz kudretini idrak etmeye çalışır.

Burada anlamaya çalıştığı yalnız sıfattır, sıfatın mahiyeti değildir. Yani Allah'ın Basir ve görücü olduğunu anlarız. Ama nasıl gördüğü konusunu anlayamayız ve bilemeyiz. İnsan görmek için göze, tutmak için ele muhtaçtır. Fakat Allah için aynı şeyleri düşünemeyiz. Allah el ile tutmaktan ve göz ile görmekten münezzahtir. Bunun için "mukaddes görme" diyebiliriz. Yani ihtyaçtan kaynaklanmayan, vasıtalara muhtaç olmayan, kayıtsız ve sonsuz bir görmedir.

Aynen öyle de insanın mahiyetine, faaliyetten lezzet alma özelliği konmuştur. Buradan yola çıkarak kâinatın her tarafında ve hiç durmadan devam eden faaliyet-i Rabbaniye için de bir lezzetten bahsedebiliriz. Ancak bu lezzetin mahiyeti hakkında bir şey bilemeyiz. Bir şeyin varlığını bilmek ile mahiyetini bilmek ayrı şeylerdir. Ruhumuzun varlığını biliriz, ama mahiyetini bilemeyiz. İşittiğimizi biliriz, ama işitme olayının nasıl meydana geldiğini bilemeyiz.

İşte bu nedenle, Allah'a ait bir şuunatı ifade etmek için "mukaddes bir lezzet", "münezzeh bir lezzet" gibi tabirler ile ifade etmeye çalışırız. Yani bizim aklımıza gelebilecek her türlü eksik ve ihtiyaçtan uzak, Yüce Yaratıcı'ya ait bir lezzet demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...