"Herkes, her vakit Kur’ân’a muhtaç olduğu halde, ya gabavetinden veya başka esbaba binaen, her vakit bütün Kur’ân’ı okumayan veyahut okumaya vakit ve fırsat bulamayan adamlar..." Buradaki "gabavet" kelimesi sert değil mi? Neden bu kelime?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Gabavet" kelime olarak anlayışsızlık ve kalın kafalılık anlamına geliyor. İnsanlar kısacık dünya hayatı için bütün vaktini bütün enerjisini harcamasına rağmen, ebedi hayatı için hiç vakit ayırmıyor, hiçbir sıkıntıyı göze almıyorsa, bu ancak gabavet ile izah edilebilir.

Kur’an bizi saadet-i ebediyeye sevk eden sadık bir rehber olmasına rağmen, bu rehbere yeterince vakit ayıramamak, ama gereksiz ve lüzumsuz işlere yeterince vakit ayırmak ancak kalın kafalılık ile izah edilebilir.

"Herkes, her vakit Kur’ân’a muhtaç olduğu hâlde, ya gabavetinden veya başka esbaba binaen, her vakit bütün Kur’ân’ı okumayan veyahut okumaya vakit ve fırsat bulamayan adamlar.” Bu ifade, tamamen insanların, bile bile dünyayı ahirete tercih eden tutumunu eleştiren bir ifadedir.

Beş kuruşluk cam parçasına beş bin lira ödeyene gabi denilir. Dünya hayatı beş kuruşluk cam parçası gibidir, ama bütün sermayemizi ona harcıyoruz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yükleniyor...