Kur’an ehl-i küfre nasıl meydan okuyor, tahaddi ayetlerine misal verebilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte böyle bir zamanda, belagat en revaçlı olduğu bir anda Kur'an-ı Mu'ciz-ül Beyan nüzul etti. Nasıl ki zaman-ı Musa Aleyhisselâm'da sihir ve zaman-ı İsa Aleyhisselâm'da tıp revaçta idi, mu'cizelerinin mühimmi o cinsten geldi. İşte o vakit bülega-yı Arabı en kısa bir suresine mukabeleye davet etti: وَاِنْ كُنْتُمْ فِى رَيْبٍ مِمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا فَاْتُوا بِسُورَةٍ مِنْ مِثْلِهِ fermanıyla onlara meydan okuyor..." (Sözler, Yirmi Beşinci Söz, Birinci Şule.)

İşte böyle bir zamanda, belagat en revaçlı olduğu bir anda beyanı mu'cize olan Kur’ân nüzul etti. Nasıl ki Hz. Musa (as) zamanında sihir ve Hz. İsa (as) zamanında tıb revaçta idi, mu'cizelerinin mühimmi o cinsten geldi. İşte o vakit Arap beliğlerini en kısa bir suresine mukabeleye davet etti.

“Eğer kulumuza indirdiğimizden bir şüphe içinde iseniz, haydi onun mislinden bir sure getirin.” (Bakara, 2/23)

ayetiyle onlara meydan okudu.

Üstteki ayet, “tahaddi ayetleri”ndendir. Tahaddi, “meydan okumak” demektir.

Hz. Peygamber (asm) “Ben Allah’ın elçisiyim.” dediğinde, inatçı müşrikler “Hayır, sen de bizim gibi bir insansın.” dediler.

Hz. Peygamber (aam); “Size okuduğum Kur’an benim sözlerim değil, Allah’ın kelamıdır.” dediğinde ise “Hayır, o sözler senin sözlerindir, kudsiyet kazandırmak için Allah'a nisbet ediyorsun!” dediler.

Bunun üzerine üstteki ayet nazil oldu.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Tehaddi ayetleri sırayla mı inmiş?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ömer faruk SK

Hocam üstad diyor ya: "Nasıl ki zaman-ı Musa Aleyhisselâm'da sihir ve zaman-ı İsa Aleyhisselâm'da tıb revaçta idi, mu'cizelerinin mühimmi o cinsten geldi" Cenab-ı Hak her peygamberi o toplumda revaçta olan şeyde üstün olarak mı gönderiyor yoksa bu bazı peygamberlere mi hastır veya bahsedilen 3 zat da kitap sahibi olduğundan resullere mi mahsustur yoksa sadece bu 3 peygambere mi mahsustur?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Toplumun inancı, kültürü, revaçta olan şeyleri üzerine Peygamber ve din gönderme Allah'ın bir adetullahı olduğu için bu kaideyi üç peygamberle sınırlamak doğru olmaz. Her Peygamber gönderildiği ümmetin durumuna uygun bir mucize ya da mucizeler ile teyit edilmiştir. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ömer faruk SK

Allah razı olsun hocam. mesela benim aklıma şey de geldi adem as a talimi esma mucizesi veriliyor o zamanda da en revaçta olan şey, insanlar dünyaya yeni gelmiş herşeyin ne olduğunu merak ediyorlar hz ademe de bunlar öğretilmiş mucize olarak.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...