"Hiçbir gürültü ve ihtilâl çıkartmadan o nihayetsiz büyük kütleleri idare eden... " ifadesinde kastedilen mana ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Gezegenler ve bazı gök cisimleri normalde insan kulağının dayanamayacağı bir şiddette ses çıkarmaktalar. Lakin Allah insanın kulağını bu büyük ve küçük seslerden muhafaza etmek için işitme aralığı denilen bir ayarla yaratmıştır.

İşitme aralığı, bir canlının duyabileceği maksimum frekans ve minimum frekanstır. Bu tanımlama ile, insanların işitme alt aralığı 20 hz, üst aralığı ise 20.000 hz'dir. Yani biz 20-20.000 hz. aralığındaki sesleri duyabiliriz. Bu da bizim için büyük bir nimettir. Şayet bu işitme aralığı olmasa idi, hem küçük mikropların ayak seslerini hem de gezegenlerin dehşetli seslerini işitecektik; bu da hayatı çekilmez kılardı.

Burada kast edilen mana, yüksek bir sesin yani gürültünün var olup, bize ulaşmaması ve bizi rahatsız etmemesi şeklinde anlamak mümkündür.

Bir diğer mana ise, gök cisimlerinin birbirine girerek, çarpışarak, sürtünerek, adeta bir ihtilal ve kavga atmosferinde değil de; tam bir itaat içinde, kendilerine gösterilen istikamette hareket etmeleridir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...