"Hırs, hasâretli bir küfrandır. Ve iktisat, nimete güzel ve menfaatli bir ihtiramdır." cümlelerini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hırs, kelime olarak aç gözlülük, tamahkârlık, bir şeye şiddetli istek ve arzu duymak anlamına geliyor. Bu açgözlülük ve şiddetli arzu, istenilen şeyi elde etme konusunda insanı yanıltıp sabır kuvvetini tüketebiliyor.

Mesela, birisini beklerken onun gelmesini aşırı isteriz, bu bizde bekleme sabrını tüketir ve gelmeyecek der gideriz. Halbuki kavuşmanın şartı beklemekti, biz gittikten biraz sonra o zat geldi. Burada teenni ile hareket etmek gerekirken, hırs ile hareket ettiğimiz için sonuçtan, yani kavuşmaktan mahrum kaldık.

Hırs ile hareket eden adam, maksada ulaşmada haram ve helale dikkat etmez, onun için önemli olan maksada ulaşmaktır. Bu tarz hareket etmek ebedi ateşe gitmeye bir sebep teşkil ettiği için, hem bir hasaret hem de küfrandır, yani büyük bir günahtır.

İktisat, tutumlu olmaktır. Yani insanın, her hususta, haddi aşmayıp ihtiyacı kadarını istimal etmesidir.

İktisadın manevi şükür olması ise, şükre sebebiyet vermesi ve şükre kapı açmasındandır. Zira müsrif adam israf ile nimetlerin kıymet ve değerini idrak edemez. Bolluk içinde olan bir adam nimeti fark edemez, fark edemeyince de hürmet edemez, hürmet edemeyince de şükredemez. Balığın su içinde sürekli olmasından dolayı suyu fark edememesi gibi, israflı bir şekilde nimet içinde olan bir adam da nimeti hissedemez, nimeti hissedemeyince de şükredemez.

Aç adamın ekmeğe olan iştah ve hürmeti, tok adamın iştah ve hürmetinden daima daha iyi ve daha etkilidir. Bu yüzden darbımeselde “Tok adamı ağırlamak zordur." denilmiştir.

İktisat açlık ve perhize daha yakın durduğu için, nimetin kıymet ve derecesini daha güzel gösteriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...