"İsraf ise, nimete çirkin ve zararlı bir istihfaftır." izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İsraf, kelime anlamı olarak, “sahip olduğumuz bir şeyi yok etmek, zayi etmek, dine veya dünyaya meşru bir faydası olmayacak şekilde gerektiğinden daha fazla kullanmak ya da harcamak" anlamına geliyor.

İsraf eden adam nimeti o an ki ihtiyacını gören basit bir nesne, sıradan bir obje olarak görür. Bu yüzden nimete gereken değer ve hürmeti göstermez.

Oysa nimeti iktisat ile kullanan, yani nimetleri yerinde ve kararında kullanan bir insan nimete fiili anlamda bir değer bir kıymet vermiş demektir. Ve nimetleri ihtiyaç gören nesnenin ötesinde bir hediye bir ikram olduğunun şuurunda olur.

Bir şeyin çok ve hesapsız olması insan gözünde o şeyin basit ve önemsiz olmasına yol açar, bu da israfın başka bir boyutudur. Mesela, günlük ihtiyacı dört ekmek iken on ekmek alan birisinin gözünde fazla kalan ekmekler gereksiz ve önemsizdir, bu da ekmeğe karşı bir saygısızlık ve hürmetsizlik fikrini uyandırır.

Oysa ekmeği ihtiyacından bir eksik alsa yani 4 değilde üç tane alsa, o zaman ekmeğin değer ve kıymeti daha da anlaşılır. Ekmeğe olan ihtiyacı ekmeğe olan saygısını besler. Oysa israf içinde olan insanlarda ihtiyaç hissetme duygusu kaybolur, bu duygunun olmadığı yerde de saygı, hürmet değer verme diye bir şey kalmaz.

İsrafın nimete karşı çirkin ve zararlı bir hafife alma olması bu nedenlerden dolayıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...