"Hürriyet-i mutlak ise, vahşet-i mutlakadır, belki hayvanlıktır. Tahdid-i hürriyet dahi insaniyet nokta-i nazarından zaruridir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sınırları olmayan bir hürriyet mümkün değildir. Böyle bir hürriyet ancak vahşi hayvanlarda olur, insan ise vahşi hayvanlar gibi hür yaşamak istiyorum diyemez.

Şayet her insan vahşi hayvanlar gibi hür hareket ederse, o zaman insanların birbirini yemesi ve birbirini yok etmesi kaçınılmazdır. İnsanın hürriyeti, bir başka insanın hürriyet sınırlarına kadardır. Şayet başka insanların hürriyet sınırlarını aşarsak vahşi hayvanlardan bir farkımız kalmaz.

Mesela, her akşam "ben özgürüm" deyip rastgele bir eve giremezsin. Her sabah istediğin arabaya binip "bu araç benimdir" diyemezsin, dediğin anda çatışma çıkar kan dökülür.

İnsanın hürriyetinin ikinci bir sınırı da Allah’ın yasaklarıdır. İnsan ben özgürüm haram helal tanımam diyemez. İnsan ancak Allah’ın helal kıldığı sınırlar içinde özgürdür. Kimse bu özgürlüğü tahdit edemez, ederse zulüm ve tahakküm olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...