"Bazı sefih ve laubaliler hür yaşamak istemediklerinden, nefs-i emmarenin esaret-i rezilesi altına girmek istiyorlar." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan fıtraten kulluk üzerine yaratıldığı için, ya hakkın ya da başkalarının kulluğunu yapacaktır. Allah'a hakiki kulluk edenlerin, kullara kulluk etmesi ve istibdatları altında ezilmesi mümkün değildir. İşte insanlar hür olsalar da abdullahtırlar ve Allah'ın kuludurlar.

Bir insan "tamamıyla hür olayım" diyerek, kendine göre yanlış bir hürriyete girmeye çalışsa, bu insan görünüşte hür gibi olur, lakin nefs-i emmarenin rezil istibdadı altına girer. Yani nefis insanı her türlü rezalete gitmesinde âdeta bir hâkim ve amir olur. Demek insan ne yaparsa yapsın kulluktan kurtulamaz.

İnsan nefsini kontrol altına alamaz ise, nefsi insanı kontrol altına alır. İnsan nefsini kendine esir edemez ise nefsi insanı kendine esir eder. İnsan nefsin sefih ve alçak istekleri karşısında bir oyuncak olur insani değerlerini kaybeder.

İnsan gerçek anlamda özgür yaşamak istiyorsa, nefsin dizginini eline alması gerekiyor. Şayet nefis insanın dizginini eline alırsa insana adi istekleri doğrultusunda her türlü kötülüğü yaptırır. Nefsin hâkim olduğu bir yerde kalp, ruh, vicdan, gibi ulvi duygular ezilir, örselenir ve ulviyetini kaybeder.

Kötülüğün kaynağı olan nefsin baskısı altında yaşamayı özgürlük olarak anlayan sefihler ve laubalilere itibar etmemek gerekiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...