"Hüsün ve cemâlin aksâmını gösteriyorlar, وَفِيهَا مَا تَشْتَهِيهِ اْلاَنْفُسُ وَتلَذُّ اْلاَعْيُنُ işaretinin hakikatini gösteriyorlar." Âyet ve konu ile münasebeti hususunda bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Orada canların çekeceği, gözlerin zevk alacağı her şey vardır." (Zuhruf, 43/71).

İslâm bütün insanlığa hitap eden bir din olmakla beraber onun ilk muhatapları, sudan, yeşillikten, gölge ve serinlikten, çeşitli yiyecek ve giyeceklerden oldukça mahrum bulunan Araplardır. Bu sebeple Allah Teâlâ onların ve bütün insanlığın iyiliğine olan bu dinin tercih edilmesi için insanların mahrum bulundukları, hasretini çektikleri nimetleri zikrederek, bunların cennetliklere bolca ikram edileceğini hatırlatır. (1)

Hz. Peygamber de ata ve deveye düşkün olanların, “Cennette at var mı, deve var mı?” şeklindeki sorularına, 71. ayete dayanarak “Evet!..” cevabını vermiştir. (2)

Ancak bütün bu nimetlerin, dünyadakilerin aynı olmadığı, isim ve keyfiyet benzerlikleri bulunmakla beraber âhiret hayatının ve orada olanların mahiyet bakımından dünyadakilerden farklı bulunduğu, ilgili ayet ve hadislerin ortaya koyduğu bir hakikattır.

“Gözlerin zevk aldığı şey” cennetin göze hitap eden nimetleri olabilir. Ancak bazı müfessirler bunu, “Allah’ın cemalini seyretmek.” şeklinde te’vil etmişlerdir, biz de bu te’vili tercih ediyoruz; çünkü diğer nimetler yeterince sıralanmış ve açıklanmıştır, cennetin en büyük iki nimeti “cemal seyri” ile Allah’ın cennetlik kullarından razı olduğunu ilân ettiği “rıdvân” merhalesidir.

Dipnotlar:

(1) bk. Râzî, XXVII, 225.
(2) bk. Tirmizî, Cennet, 11.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...