"Kur’ân-ı Hakîm, hilkat-i arz ve semâvâtı, vahdâniyete bedâhet derecesinde bir burhan gösteriyor ki, ister istemez..." Zikredilen âyet-i kerîmelerin yerleri ve konuyla münasebetini anlatır mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ezcümle,

وَلَئِنْ سَئَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّمٰوَاتِ وَاْلاَرْضَ لَيَقُولُنَّ اللهُ

وَمِنْ اٰيَاتِهِ خَلْقُ السَّمٰوَاتِ وَاْلاَرْضِ وَاخْتِلاَفُ اَلْسِنَتِكُمْ وَاَلْوَانِكُمْ

gibi pek çok âyatla, Kur’ân-ı Hakîm, hilkat-i arz ve semâvâtı, vahdâniyete bedâhet derecesinde bir burhan gösteriyor ki, ister istemez, zîşuur olan her adam, hilkat-i arz ve semâvâtta bizzarure Hâlık-ı Zülcelâlini tasdik etmeye mecburdur ki, لَيَقُولُنَّ اللهُ der."

Âyet-i kerîmelerin mealleri:

“Andolsun, eğer onlara, 'Gökleri ve yeri kim yarattı?' diye sorsan elbette, 'Allah', derler.” (Zuhruf, 43/9)

“Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır.” (Rum, 30/22)

Şu görünen eşya iki ana mekânda toplanmış bulunuyor: Gökler ve yerler.

Birinci âyet-i kerîmede “Gökleri ve yeri kim yarattı?” diye soruluyor. Gökler de yer de yaratılmış olduklarına göre, onların yaratıcısı bu mekânların içindeki eşya olamaz. Geriye tek şık kalıyor: Allah demek.

Üstat Hazretleri Mesnevî-i Nuriye’de “Sema ve arz bitişik idi biz onu ayırdık.” (bk. Enbiya, 21/30) meâlindeki âyet-i kerîmeyi açıklarken, yeryüzündeki canlıların arz ve semanın izdivacıyla yaratıldıklarını ifade ediyor. İzdivaç kelimesi “toprak ana” tabirini hatıra getiriyor. Semadan gelen yağmur damlaları da ana rahmine dökülen canlı tohumları olmuş oluyor.

Âyet-i kerîmede Allah’ın, gökleri ve yeri yarattığı gibi bu kâinat ağacının en mükemmel meyvesi olan insanların lisanlarını ve renklerini de takdir edip yarattığı ders veriliyor. Yirmi Beşinci Söz’de Kur’ân-ı Kerîm'in i’cazı anlatılırken, bu âyet-i kerîme de örnek olarak verilmiş ve gerekli izahlar yapılmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...