Namaz, temsilde define anahtarına benzetiliyor. Bu benzetmeyi biraz açar mısınız?

Namaz, temsilde define anahtarına benzetiliyor. Bu benzetmeyi biraz açar mısınız?
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu temsilde, namaz kılmak, zavallı miskin bir insanın bir define anahtarı bularak zengin olmasına benzetilmiştir. Bu define sadece ahiretle ilgili değildir. “Rabbinin huzuruna çıkmak, ihtiyaçlarını O’na arz etmek, yalnız O’na kul olduğunu ifade etmek, bütün nimetleri için O’na hamd etmek…” birer definedirler.

Namazla kalbin ve ruhun rahata kavuşması, hadiselere karşı dayanma gücü kazanması, tevekkül ile dünyada da saadetli bir ömür geçirilmesi de birer definedirler.

Resul-i Ekrem Efendimiz (asm)'in buyurduğu gibi; “Dünyada misafir ve yolcu olarak yaşama”(1) şuuruna ermek ayrı bir definedir.

Ölümün hiçlik olmayıp, ebedî saadetin başlangıcı olduğunu bilmek, hastalıkların günahlara kefaret olduğuna inanmak da ayrı birer definedirler.

Namaz kılan ve hayatını rıza çizgisinde geçiren müminler için ahirette; “Gözlerin görmediği, kulakların işitmediği, hatıra gelmesi mümkün olmayan”(2) defineler olduğunu da bizzat Allah Resulü (a.s.m.) bize haber vermişlerdir.

Dipnotlar:

(1) bk. Tirmizi, Zühd, 25.
(2) bk. Secde Sûresi, 32:17, Zuhruf Sûresi, 43:71; Buhari, Bed’ü’l-Halk: 8, Tefsîr-u Sûreti: 32:1, Tevhid: 35; Müslim, Îmân: 312, Cennet: 2-5; Tirmizî, Tefsîr-u Sûreti: 32:2, 56:1; İbn-i Mâce, Zühd: 39.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...