"İdare ve terbiye eden bir rububiyeti tasdik ve hissetmeyen, bilmeyen, görmeyen bir insan, elbette hadsiz bir azaba kendini müstehak eder." Terbiye kavramına değinerek cümleyi açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Terbiye" kavramı içine besleme, eğitme, musibetle terakki ettirme, idare etme gibi birçok nokta girer. Terbiye kelimesinin en geniş tanımı, kişiyi yavaş yavaş rûhen ve bedenen yetiştirmek, olgunlaştırmak anlamına geliyor.

Bir insan bedeninin bir damla sudan bir insan suretine gelişindeki bütün gelişim evreleri terbiye kavramı içine girdiği gibi, aynı insanın iman, ibadet ve takva ile ruhen tekemmül evreleri de terbiye kavramı içine giriyor. Bu açıdan bakıldığında terbiyenin yelpazesi çok geniştir.

Bütün canlı cansız varlıkların maddi ve manevi terbiye edilmesi, kainatın en esaslı en göze çarpan en belirgin bir kaidesidir. Bu gerçeği iman ve tefekkür ile görmeyen bir göz bir kalp elbette hadsiz bir azaba kendini müstahak eder.

Bir insanın anne ve babasının kendisine yapmış olduğu hizmet ve terbiyeyi inkar etmesi nasıl bir zulüm ise, insanın da Allah’ın kainattaki terbiye gerçeğini küfür ile inkar etmesi daha büyük bir zulümdür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...