"Zerrat tarlasından tâ manzume-i şemsiyeye, tâ Samanyolu denilen kehkeşan dairesine ve bir hüceyre-i bedenden tâ zemin mahzenine..." Devamıyla izah eder misiniz, "zerrat tarlası"nı nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Zerrat, maddeyi oluşturan en küçük yapı taşı demektir ki bugün atom ve atom altı parçacıkları zerre şeklinde anlayabiliriz. Kainat bu zerrelerden oluşmaktadır. Bir inşaat nasıl kum ve çimentodan müteşekkil ise, kainat inşaatının da kum ve çimentosu zerreler, yani atomlar ya da atom altı parçacıklardır.

Bu zerrelerin miktarını akıl ile tespit ve tayin etmek mümkün değildir. Küçük bir karıncanın vücudunda milyarlarca zerre istihdam ediliyor. Bu zerrelerin o vücuttaki görevleri ise çok ince ve hassas bir denge üzerine kurulmuş. Bir zerre şaşırıp vazifesini terk etse ya da yanlış bir adım atsa, o karıncanın vücudundaki sistem ve ahenk çöker ve karınca ölür. Yani karıncanın vücudunda çalışan o zerreler belli kanun ve kurallar ile hareket edip sisteme uyum sağlamak zorundalar. Bu kanun ve kurallara Kur’an "fıtri şeriat" ya da "âdetullah" diyor.

"Manzume-i şemsiye" güneş sistemi demektir. Samanyolu (Kehkeşan) ise güneş sistemini de içine alan çok büyük bir galaksidir.

"Hüceyre-i beden" insanın bedenini oluşturan hücreler demektir ki sema dairesindeki yıldızlar ne ise insan bedeni için de hücreler odur.

"Kainatın heyet-i mecmuası" ise, bütün evren ve kainat demektir. Allah’ın idare, terbiye ve yönetimi bu sayılan her dairede geçerlidir. Yani bir atomdan tut ta kainatın bütününe varana dek her şeyin yaratıcısı, yöneticisi, terbiye ve idare edicisi Allah’tır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Kainattaki atom sayısı:10 üzeri 81 deniyor.aslı varmıdır?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bunlar tahmini değerler olup kesinlik ifade etmiyorlar. Her şeyde olduğu gibi atomlarda da gerçeği ve sayısını ancak Muhsi olan Allah bilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...