"İhlas ve hakperestlik ise, Müslümanların nereden ve kimden olursa olsun istifadelerine taraftar olmaktır." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İhlas ve hakperestlik ise, Müslümanların nereden ve kimden olursa olsun istifadelerine taraftar olmaktır."

Risale-i Nurlar Kur'an'dan süzülen hakikatleri aktardığı için, içerisinde nefis ve şahsiyet görünmemektedir. Bu nedenle bu iman hakikatleri, bu enaniyet asrı olan ahir zamanın insanlarını her yönüyle terbiye etmeye yönelik adımlar atıp düsturlar oluşturur. Bu cümle de aynen böyle bir benlik mikrobunun tedavisi ve başının ezilmesi noktasında yol gösterir.

Evet, asıl mesele insanların imanının kurtulmasıysa -ki bütün hizmet erbabı bundan dem vurur- o zaman imanın kurtulması kiminle olursa olsun, bundan memnun olmak ehli aklın kârıdır.

Hem insanların imanı kurtulsun diye dava edip hem de başkalarının hizmetinden rahatsız oluyorsak, ihlasta problem var demektir.

Ayrıca ihlas ve hakperestliğin en önemli esaslarından birisi de iman hakikatlerini kim ilan ederse etsin kim söylerse söylesin, bu ilan eden ve söyleyen kişi bazen sevmediğin hatta nefret ettiğin biri de olabilir. Buna da taraftar olmalı, bu durumdan da memnun olmalı.

Şayet sevmediğin ve hatta nefret ettiğin birisi, senin çok değer verip anlatmak istediğin iman hakikatlerini ilan ettiği hâlde, sen bu durumdan rahatsız olup memnun olmuyorsan senin ihlas ve hakperestliğinde sıkıntı var demektir. Senin çok sevip değer verdiğini iddia ettiğin hakikatleri yürekten değil, başka sebeplerden ötürü sevdiğin meydana çıkar.

İlave bilgi için tıklayınız:

- RİSALE-İ NUR TALEBELERİNİN HİZMET ÖLÇÜLERİ.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...