Block title
Block content

İnek, deve, keçi, koyun gibi hayvanlara neden" mübarek" sıfatı kullanılmış?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mübarek: Kelime anlamı olarak,  bereketli ve hayırlı demektir. İnsanlığın en temel gıdaları da et, süt, peynir gibi şeylerdir. Bunların hepsi de inek, koyun, keçi, deve gibi hayvanların eli ile bize ikram ediliyor.

Bu yüzden, Kur'an'ın en büyük surelerinden "En’am Suresi"ne  bu mübarek ve bereketli hayvanların adı verilmiştir. Müfessirler, "en’am" kelimesini inek, koyun, deve, keçi gibi hayvanlar olarak yorumlamışlardır.

"Mübarek ve bereketli" denilmesinin bir manası da, Allah’ın, en tatlı ve güzel nimetlerini bol ve bereketli olarak bu hayvanlarının aracılığı ile  bizlere sunmasıdır. İnek ot yer, safi ve tatlı süt verir, et verir, derisinden faydalanılır, yavru verir. Hatta gübresi bile faydalıdır. Bir nevi fabrika gibi çalışır. Halbuki bir insan fabrikası, bir mahsul verir ve çok masraf ve gürültü ile çalışır.  Ama inek, koyun gibi bereketli hayvanlar gürültüsüz, fazla yer kaplamadan, bir çok mahsulü bizlere sunar. Bütün bunlara bakıldığında, ne kadar mübarek ve bereketli olduğu anlaşılır.

Bir de bizim dilimizde mübarek kelimesi, kutsi ve yüksek  zat anlamında da kullanılır. Genelde alim ve evliya zatlara söylenir. Bu mana ayrıdır, kastedilen bu mana değildir. İkisini karıştırmamak lazım.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

hanife
Cevap icin tesekkurler,Allah razi olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...