"Her bir inek, deve, koyun, keçi gibi mübarek hayvanlar bismillah der..." Mübarek olmayan domuz, yılan gibi hayvanlar da "bismillah" diyorlar mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Göklerde ve yerde bulunan her şey Allah'ı tesbih eder. O, Aziz'dir, Hakîm'dir." (Hadîd, 57/1)

"Yedi gök, arz ve bunların içinde bulunanlar, O'nu tesbih ederler. O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur, ama siz onların tesbihlerini anlamazsınız. O, Halîm'dir, çok bağışlayandır." (İsrâ, 17/44)

Kâinatta ne var ne yok, her şey Cenab-ı Hakkı tesbih edip, ona bir şekilde ibadet ediyorlar. İrade ve şuur sahipleri bilerek ve irade ederek tesbih ve ibadette bulunurlarken, irade ve şuur sahibi olmayan diğer mahlûkat ise, vazife ve fıtrat itibari ile tesbih ve ibadet yapıyorlar.

İradesiz ve şuursuz olan mahlûkat, hâl dili ve vazife noktasından fıtrî olarak tesbih ve ibadette bulunuyorlar. Onlar hâl ve vazife noktasından ne yaptıklarını bilmeseler de Cenab-ı Hakkın sonsuz ilmi onlar adına onların ibadet ve tesbihlerini biliyor. Allah’ın bilmesi yeterlidir.

Yukarıda meallerini verdiğimiz ayetler açısından bakacak olursak yılan, hınzır, vs gibi hayvanat da Allah’ı tesbih edip fıtrî olarak O’na ibadet etmektedirler.

Domuzu yaratan da Allah’tır ve onun mahiyetinde de Allah’ın isimleri tecelli etmektedir. Etinin haram olması, onun çirkin ve ibadetsiz bir mahlûk olduğu anlamına gelmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...