"İnsan Cenâb-ı Hakkın rububiyetine ait şuûnat ve ahvâline şahittir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şuunat, Allah’ın Zat-ı Akdesine ait bizim tam manası ile anlayabilmemizin zor olduğu hâl ve keyfiyetleridir. Allah (c.c) bu şuunutları bir parça anlayabilmemiz için bize küçük mizanlar ve ölçüler bahşetmiş. Biz insanlar bu mizan ve ölçüler ışığında şuunatı bir nebze anlayabiliyoruz.

Mesela, insanın bir fakiri doyurmasından aldığı manevi lezzet ve keyif insanın bir şe'ni (çoğulu, şuunat) oluyor. Yani insana özgü bir keyfiyet, insani bir özellik oluyor. Bu duyguyu bir hayvanın anlaması mümkün değildir. Aynı şuunat ve keyfiyet yani lezzet ve keyif alma işlemi, zatına yakışır mukaddes ve münezzeh bir şekilde Allah’ta da bulunuyor ki buna şuunat deniliyor.

İnsanın bir fakiri doyurmaktan aldığı lezzet ve keyif cüzi, küçük ve arızi iken Allah’ın bütün canlıları besleyip büyütmekten aldığı münezzeh ve mukaddes keyif ve lezzet ise külli ve sonsuz oluyor. Yani insanın kendi küçük ve cüzi ölçücükleriyle Allah’ın sonsuz ve külli şuunatına bakması “şuûnât nokta-i nazarı” oluyor. Tıpkı cüzi kudreti ile Allah’ın sonsuz kudretini hissedip idrak etmesi gibi.

Misalleri çoğaltmak mümkündür. Bizim Allah’a ait bu kudsi ahvali anlamamız ancak bize verilen cüzi numune ve örneklerle mümkün oluyor. İnsandaki bu özellik ve keyfiyetler ilahi şuunatın ahvaline birer şahit oluyor. Kainatta rububiyetin taalluk ve tecelli ettiği ne kadar nokta ve husus varsa, hepsine insanın fıtrat ve mahiyeti birer ayna birer şahit oluyor.

İlave bilgi için tıklayınız:

- İnsan hayatında bulunan ve inkişaf etmeyen duygular Cenab-ı Hakk'ın şuunatına nasıl ayinedarlık eder?
- "Cenâb-ı Hakkın zât ve sıfâtında misil ve misali yok. Fakat mesel ve temsille bir derece şuûnâtına bakılabilir." İzah eder misiniz?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...