"İsm-i Hakîmin cilve-i âzamından olan hikmet-i âmme-i kâinat, iktisat ve israfsızlık üzerinde hareket ediyor, iktisadı emrediyor." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah kainatta Hakim ismimin bir gereği olarak fayda ve hikmet üzerine iş görüyor. Yani Hakim ismi iş görürken en kısa en faydalı en verimli en tutarlı en tutumlu yolları kullanıyor ve bunun toplamına "hikmetle iş görmek" deniliyor.

Mesela, İstanbul’a gitmek isteyen birisi kısa ve güvenli bir yolu bırakıp uzun ve güvensiz bir yol ile gitse, bu adam hem hikmetsiz hem de israflı hareket etmiş olur. Zira uzun yol çok masraf olacağı için, iktisat ile bağdaşmaz, uzunu kısaya tercih ettiği için de hikmeti yani faydayı terk etmiş olur. Halbuki Allah kâinatta iş ve icraatlarını iktisat ve hikmet ile yapıyor.

Mesela, Allah bir karaciğere dört yüz vazife takmak yerine her vazife için ayrı bir karaciğer yaratsa idi, insan büyük bir et parçası haline gelir, hikmet ve iktisada uygun düşmeyen bir şekle bürünürdü.

Yine bir ton elma için bir ağaç yaratmak yerine her bir elma için ayrı bir ağaç yaratmış olsa idi daha kısa, daha hafif ve daha kolay bir yolu terk etmiş olurdu. Ve hikmet ve iktisada zıt hareket etmiş olurdu. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Allah her şeyde en hafif sureti, en kısa yolu en kolay tarzı en faydalı şekli takip ediyor ki, bu hem iktisat hem de hikmet oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...