"İsraf, kanaatsizliği intaç eder. Kanaatsizlik ise, çalışmanın şevkini kırar, tembelliğe atar, hayatından şekvâ kapısını açar, mütemadiyen şekvâ ettirir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İsraf eden adamın mali kaynakları çabuk tükeneceği için, israflı hayatını idame ettirmek adına, yeni kaynaklara karşı hırs ile saldıracaktır. Bu mali kaynaklara hırs ile saldırdığı için, helal ve haram sınırlarını gözetmeyecektir. Çünkü bu adamın odaklandığı tek nokta, israflı hayatının aynı ile devam etmesidir.

Görüldüğü üzere, haramlar arasında görünmez bir gereklilik bağı bulunuyor; birisine kapıldığın zaman diğerleri çorap söküğü gibi birbirini takip ediyor. Yani israf hırsı, hırs da harama girmeyi tetikliyor.

Bu sebeple günahların hepsinden uzak durmaya azami dikkat etmek gerekiyor. "Bir kaçını yapayım da diğerlerinden uzak kalayım." diyemiyorsunuz. Günah kapısının neresinden girilirse girilsin, nihayetinde diğerlerine de bulaşma söz konusudur.

Az bir helal kazançla yetinmeyip toto, loto, kumar, hırsızlık, rüşvet ve faiz gibi günah yollara tevessül edenlerin hayatına bakın, helal ve meşru yollarla çalışmaya yanaşmazlar. Çünkü toto, loto, kumar, hırsızlık, rüşvet ve faiz gibi günahlı yolların alışkanlığı ve yalancı rahatlığı, alın teri ile çalışmaya engel teşkil eder.

Faiz geliri ile geçinip meşru yollarla çalışmayan o kadar insan var ki, ülke ekonomisinin bir numaralı düşmanı da bu durumdur. Toto, loto, kumar, hırsızlık, rüşvet ve faiz gibi yollar men edilse, o insanlar mecburen alın teri ve üretkenliğe yönelecekler.

Çevremizde kumar borcu yüzünden iffet ve namusunu kaybeden çok örnekler var. Kumar ve loto oynayacağım diye yuvasını yıkan çok insanlar var. Oysa gerçek saadet, meşru ve helal dairede üretmek ve çalışmakla mümkündür.

İnsanın meşru olmayan yollarla çok paralar eline geçmesine rağmen sürekli şikayet eder elindeki malın bereketini göremez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...