"İsraf, kanaatsizliği intaç eder. Kanaatsizlik ise, çalışmanın şevkini kırar, tembelliğe atar, hayatından şekvâ kapısını açar, mütemadiyen şekvâ ettirir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Az bir helal kazançla yetinmeyip toto, loto, kumar, hırsızlık, rüşvet ve faiz gibi günah yollara tevessül edenlerin hayatına bakın, helal ve meşru yollarla çalışmaya yanaşmazlar. Çünkü toto, loto, kumar, hırsızlık, rüşvet ve faiz gibi günahlı yolların alışkanlığı ve yalancı rahatlığı, alın teri ile çalışmaya engel teşkil eder.

Faiz geliri ile geçinip meşru yollarla çalışmayan o kadar insan var ki, ülke ekonomisinin bir numaralı düşmanı da bu durumdur. Toto, loto, kumar, hırsızlık, rüşvet ve faiz gibi yollar men edilse, o insanlar mecburen alın teri ve üretkenliğe yönelecekler.

Çevremizde kumar borcu yüzünden iffet ve namusunu kaybeden çok örnekler var. Kumar ve loto oynayacağım diye yuvasını yıkan çok insanlar var. Oysa gerçek saadet, meşru ve helal dairede üretmek ve çalışmakla mümkündür.

İnsanın meşru olmayan yollarla çok paralar eline geçmesine rağmen sürekli şikayet eder elindeki malın bereketini göremez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...